Uzyskaj dostep do wszystkich treści!

Zaloguj się Nawiąż współpracę



Oświadczenia, Wyroki

Tu wykonasz badanie techniczne

Pojazdy

Wyposażanie skp

Wyposażenie warsztatów i ASO

Szkolenia

Prawo

Projekty aktów prawnych

Serwis informacyjny

Zasady techniki prawodawczej

 


STOWARZYSZENIE INŻYNIERÓW I TECHNIKÓW KOMUNIKACJI RP

ODDZIAŁ W KROŚNIE

Polish Association of Engineers & Technicians of Transportation Department in Krosno

38-400 Krosno ul. Lewakowskiego 53 Tel./fax 13/432-30-12

e-mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.     www.klubdiagnosty.pl

Konto Bankowe: PKO BP S.A. O/Krosno Nr 94 1020 2964 0000 6702 0065 9177

REGON: 370018453         NIP: 684-10-59-472


Krosno, dnia 14.06.2019 r.

 

Pan Mateusz Morawiecki - Prezes Rady Ministrów

00-583 Warszawa

Al. Ujazdowskie 1/3

 

 

Dotyczy: dodatkowe wpisy w adnotacjach urzędowych dowodów rejestracyjnych

 

Szanowny Panie Prmierze

 

Uprzejmie informujemy, że na mocy art. 81 ust. 12 ustawy – Prawo o ruchu drogowym badanie techniczne pojazdu z zamontowanym urządzeniem technicznym podlegającym dozorowi technicznemu może być przeprowadzone po przedstawieniu dokumentu wydanego przez właściwy organ dozoru technicznego, stwierdzającego sprawność urządzenia technicznego. Zdarzają się jednak sytuacje, iż właściciel/posiadacz ww. pojazdu przed badaniem technicznym nie okazuje wymaganego dokumentu lub go w ogóle nie posiada oraz w trakcie badania technicznego pojazd nie posiada urządzenia dozorowego, a po jego przeprowadzeniu właściciel takiego pojazdu je montuje. Wówczas stan techniczny urządzenia dozorowego jest nieznany. Pojazd po przedłużeniu dopuszczenia do ruchu drogowego przez diagnostę samochodowego w następnym dniu zatrzymany do kontroli drogowej przez Policjanta może wzbudzić uzasadnione przypuszczenie, że pojazd zagraża porządkowi ruchu (art. 132 ust. 1 pkt. 1 lit. „b” ustawy – Prawo o ruchu drogowym). W opisanej powyżej sytuacji diagnosta samochodowy po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego przez Policjanta będzie musiał udowadniać, iż w momencie przeprowadzania badania technicznego urządzenie dozorowe nie było na pojeździe zamontowane i że diagnosta postąpił prawidłowo, w zgodzie z obowiązującym systemem prawa. Skoro pojazd ma zamontowane urządzenie dozorowe, to naszym zdaniem w dowodzie rejestracyjnym pojazdu powinna zostać zamieszczona stosowna adnotacja urzędowa potwierdzająca ten fakt. Wspomnieć należy, że z przepisów nie wynika wprost, aby rolą diagnosty samochodowego podczas identyfikacji pojazdu była analiza dodatkowych oznaczeń pojazdów innych niż np. tabliczka znamionowa pojazdu lub tabliczka znamionowa zastępcza, czy też numer VIN zamieszczony na ramie pojazdu.

Niemniej jednak uważamy, iż przepisy regulujące przedmiotowe zagadnienia należy uporządkować, aby diagności samochodowi mogli pracować na przepisach czytelnych i jednoznacznych. Zależy nam, jako Stowarzyszeniu, które doradza diagnostom samochodowym i właścicielom stacji kontroli pojazdów, aby diagnosta nie musiał się niczego domyślać oraz udowadniać swoich racji w Sądzie.

W związku z powyższym proponujemy rozważyć nowelizację:

  1. rozporządzenia w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach (tekst jednolity: Dz. U. z 2015 r. poz. 776 z późn. zm.) poprzez dokładne wskazanie, że okresowe badanie techniczne pojazdu z zamontowanym urządzeniem technicznym podlegającym dozorowi technicznemu może być przeprowadzone jedynie wówczas, gdy w dowodzie rejestracyjnym pojazdu znajduje się zamieszczona adnotacja urzędowa wskazująca rodzaj zamontowanego urządzenia technicznego podlegającego pod dozór techniczny.
  2. rozporządzenia w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r. poz. 1088 z późn. zm.) poprzez dopisanie w § 11 ust. 2 pkt. 30 załącznika nr 1 do rozporządzenia dyspozycji prawnych dotyczących zamontowanego w pojeździe urządzenia technicznego podlegającego pod dozór techniczny.

 

Ponadto, można także wprowadzić przepisy przejściowe, z których będzie wynikał obowiązek dla właścicieli pojazdów z zamontowanym urządzeniem dozorowym uzyskania stosownego wpisu w dowodzie rejestracyjnym. Naszym zdaniem, zgodnie z art. 78 ust. 2 pkt 2 ustawy – Prawo o ruchu drogowym właściciele pojazdów, w których urządzenia dozorowe są montowane będą mieli obowiązek w terminie do 30 dni poinformować o tym fakcie organ rejestrujący pojazd.

 

Z poważaniem

Prezes Zarządu – mgr Krzysztof Mikosz

 

 


 

Pobierz PDF