Uzyskaj dostep do wszystkich treści!

Zaloguj się Nawiąż współpracę



Oświadczenia, Wyroki

Tu wykonasz badanie techniczne

Pojazdy

Wyposażanie skp

Wyposażenie warsztatów i ASO

Szkolenia

Prawo

Projekty aktów prawnych

Serwis informacyjny

Zasady techniki prawodawczej

 

Strategia działań w kierunku usprawnienia systemu badań technicznych pojazdów oraz poprawienia ich jakości, wypracowana przez grupę roboczą powołaną w przedmiotowej sprawie

 

 

Załącznik do notatki z dnia 02.04.2013 roku

 

Lp.

Teza

Uzasadnienie

Poparcie dla tezy

Tryb wdrożenia

13.

Modyfikacja zapisów odnośnie sankcji w stosunku do diagnostów wykonujących niewłaściwie badania techniczne pojazdów – gradacja kary.

Istnieje potrzeba wprowadzenia gradacji sankcji wobec diagnostów niewłaściwie wykonujących badania techniczne. Obecnie istnieje jedna kara – cofnięcie uprawnień do wykonywania badań przez starostę i zakaz wykonywania zawodu przez okres 5 lat.

Sankcje powinny być dostosowane do wagi i uchybień w odniesieniu do popełnionych błędów przez diagnostę podczas przeprowadzonego badania.

Dziewięć organizacji poparło propozycję. 1

 

 

 

Warszawa dnia 5 lutego 2014 roku.

 

Lp.

Teza

Propozycja wdrożenia tezy

13.

Modyfikacja zapisów odnośnie sankcji w stosunku do diagnostów wykonujących niewłaściwie badania techniczne pojazdów – gradacja kary.

W art. 83 ust. 3 i 4 ustawy PORD wprowadzić obowiązek z urzędu cofnięcia uprawnień do wykonywania badań technicznych pojazdów w przypadku naruszenia wymagania o niekaralności określonego w tezie nr 17.

 

W przypadku stwierdzenia rażącego naruszenia przepisów z zakresu przeprowadzania badań technicznych co jest rozumiane przez: przeprowadzanie badania bez wymaganego wyposażenia kontrolno – pomiarowego, dokonywanie wpisu do dowodu rejestracyjnego pojazdu, bez przeprowadzenia badania technicznego lub niezgodnie z wynikiem przeprowadzonego badania technicznego, wydawanie zaświadczeń o przeprowadzonym badaniu technicznym, niezgodnego ze stanem faktycznym i przepisami, umieszczanie numeru rozpoznawczego, niezgodnie z decyzją starosty lub bez decyzji starosty, za wyjątkiem przypadków będących oczywistą pomyłką pisarską dopuścić należy możliwość czasowego zawieszenia uprawnień do wykonywania badań na okres od 6 miesięcy do 2 lat.

 

W przypadkach stwierdzenia inne niż powyższe uchybień stosowane będą kary proporcjonalne do wagi naruszonego przepisu.

 

Nie odbycie przez diagnostę w przewidzianym terminie szkolenia okresowego powinno skutkować zawieszeniem prawa do wykonywania badań technicznych pojazdów a nie cofnięciem uprawnień.

 

 

Komentarze: