Interpelacja nr 495
do ministra infrastruktury
w sprawie wysokości opłat za badanie techniczne pojazdów oraz kar dla diagnostów samochodowych
Zgłaszający: Piotr Głowski
Data wpływu: 01-01-2024
Szanowny Panie Ministrze,
z prośbą o interwencję zwróciło się do mnie Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP Oddział w Krośnie zaniepokojone brakiem zmian wysokości opłat za przeprowadzone badania techniczne pojazdów, które nie były aktualizowane od prawie 20 lat.
Petycję w tej sprawie stowarzyszenie przekazało 12 marca 2020 roku premierowi RP, proponując podwyższenie cen o co najmniej 100%. W petycji tej zawarty został również wniosek, by wysokość stawek opatrzyć mechanizmem indeksowania. Kolejne petycje w tej sprawie składały do prezydenta RP, premiera RP i marszałka Sejmu RP inne podmioty zainteresowane tym problemem. W tej sprawie interweniowali również rzecznik praw obywatelskich oraz posłowie wcześniejszych kadencji. Niestety, działania te nie przyniosły oczekiwanego skutku.
Kolejnym problemem środowiska inżynierów i techników komunikacji są zbyt restrykcyjne przepisy dotyczące kar dla diagnostów samochodowych, skutkujące cofnięciem uprawnień zawodowych za nawet drobne błędy oraz brak gradacji tych kar, które stosuje się w innych zawodach.
Na podstawie art. 84 ust. 3 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym starosta cofa diagnoście uprawnienie do wykonywania badań technicznych, jeżeli w wyniku przeprowadzonej kontroli stwierdzono przeprowadzenie przez diagnostę badania technicznego niezgodnie z określonym zakresem i sposobem wykonania. Diagnosta może ponownie ubiegać się o wydanie uprawnienia dopiero po 5 latach od decyzji o cofnięciu uprawnień.
W związku z powyższym wnoszę o odpowiedź na następujące pytania:
- Czy planowana jest zmiana opłat za badania techniczne pojazdów?
- Czy planowana jest zmiana przepisu art. 84, aby uwzględnić zróżnicowanie kar ze względu na wagę przewinienia?
żródło - www.sejm.gov.pl